Forklift nedir

   /   
04.03.2021

manliftForklift pek çok sektörde, özellikle de inşaat sektöründe adından her geçen gün daha fazla söz ettiriyor. Bu yüzden de forklift nedir diye merak ediliyor. Kelime olarak baktığımızda İngilizce bileşik bir kelime olan forklift, fork ve lift kelimelerinin bileşiminden oluşmuştur. Fork, çatal manasına gelirken lift kaldıraç demektir. Dolayısıyla forkliftin anlamı, çatallı kaldıraç oluyor.
Her ne kadar manası tek olsa da kelime Türkçeye geçerken anlam genişlemesine uğramıştır ve çatallı kaldıraç, çatallı istifleyici gibi anlamlar kazanmıştır. Ülkemizde adı son yarım asırda duyulur olmuş ise de aslında forkliftin tarihi oldukça eski. Ta 1800’lü yıllarda forkliftlerin var olduğunu ve insanların işerini kolaylaştırmak için özellikle Avrupa ve Amerika’da kullanılır olduklarını görüyoruz.
Forklift nedir peki? Forklift, insanların taşıyamayacakları kadar ağır yüklerin bir yerden başka bir yere taşınmasını, belli bir yüksekliğe kadar çıkarılmasını sağlayan iş makinalarıdır. Genel kullanım amacı yük taşımadır. İnsan fizyolojik olarak çok ağır yükleri kaldıramaz ve kaldırsa da süreklilik sağlayamaz. Oysa bu iş makinaları son derece ağır yükleri kaldırabilir, taşıyabilir ve bunu aralıksız devam ettirebilir.

Forklift Ne İşe Yarar?

manlift kullanımıForklift fonksiyonu ile işletmeler için adeta hayat damarıdır. Depolama hizmetlerinin bu makinaların en çok kullanıldığı alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Gerek depolama alanlarında gerekse diğer alanlarda forklift nedir, ne işe yarar derseniz her şeyden önce insan gücünün kaldırmakta zorlanacağı yükleri kaldırır ve taşır.
Ağır yükler forkliftin birkaç hamlesiyle rahatlıkla kaldırılır ve her nereye gidecekse ulaştırılır. Mesela bir inşaat deposunu baz aldığımızda depoya tırlarla gelen yükler forklift ile alınarak deponun her neresinde depolanacaksa oraya taşınır. Paletlerle gelen ürünler tek tek taşınmakla uğraşılmaz ve doğrudan palet ile taşınır. Sonrasında satışı yapılan ve depodan çıkacak ürünler yine forklift ile depo içindeki bulunduğu yerden alınarak araca yüklenir. Tır, kamyonet, traktör ya da artık her ne ile götürülecekse forklift büyük kolaylık sağlar.
Elektrikli ve içten yanmalı motor sistemiyle çalışmakta olan forkliftler operatör sayesinde fonksiyonlarını icra ederler. Bazı modelleri operatörler oturarak kullanırken bazılarını ayakta kullanırlar. Makinaların düzeneklerine göre kullanılışı değişebilir.
Depolama, istifleme ve stoklama forkliftlerin en temel kullanım amacıdır. Dolayısıyla bu makinalar yatay ve dikey yönde hareket ettirebilme gücüne sahiptir ve ağır yüklerin emniyetli şekilde taşınmasında kullanılır. Ağır yükleri boşaltmak, taşımak ya da yüklemek pek çok iş kolunda en zorlu eylemlerdir. Kimi zaman çok sayıda kişinin görev alması gerekir ve bu, işveren açısından personel masraflarının artması demektir. Oysa tek bir operatör ve forklift aynı işi çok daha hızlı, çok daha güvenli ve daha iyi yapabilir.

Forklift Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

manlift fiyatlarıForklift nedir sorusuna cevap verdiğimize göre forklift satın alırken ya da kiralarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedebiliriz. Öncelikle her forklift aynı değildir. Ancak bütün forkliftlerin toprak zeminde kullanılması ve trafiğe çıkması yasaktır. Bugün piyasada pek çok farklı markanın çeşitli forklift modelleri bulunuyor. Modellere ve markalara göre makinaların özellikleri farklılık gösterebiliyor. Sizin için ise mutlaka işletmeniz için en iyi makinayı seçme zorunluluğu bulunuyor. Çünkü ihtiyacınıza uygun makinayı seçerseniz istediğiniz verimi alabilirsiniz. Bunun için şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Gücü: Forkliftler akülü, dizel ve LPG’li seçeneklere sahiptir ve her birinin gücü farklıdır. Bu yüzden işlerinizin ağırlığına göre güç seçimi yapmalısınız.

  • Asansörü: Asansör tipleri yatay ve dikey olabilmektedir. Bazıları her ikisini yaparken bazılrı tek tip asansöre sahip olmaktadır. Bu yüzden işinize göre seçim yapmalısınız.

  • Dönüş kabiliyeti ve rampadan çıkabilmesi: Bazı modeller sadece düz zeminde çalışabilir. Fakat zorlu koşullar için rampa çıkabilmesi ve hızlı manevra kabiliyeti artı katar.
  • Lastikler: Forklift lastikleri havalı, dolgulu veya iz bırakmayan türlerdedir. Kullanım yerinize göre seçim yapabilirsiniz.
  • Tonajı: her makinanın yük taşıma kapasitesi farklıdır. İşinizin ağırlığına göre seçmelisiniz. .

  • Forklift Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

    Forklift nedir ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir dendiğinde ilk husus, bu makinaların sadece yetkili kişilerce kullanılması gerektiğidir. Kullanırken baret, gözlük, giysi gibi iş güvenliği önlemlerine dikkat edilmelidir. Tepe korkuluğu ile ve çatallar aşağı seviyede kullanılmalı, makinanın kapasitesine uygun yükler taşınmalıdır. Firmamız geniş forklift çeşidiyle taleplerinizi rahatlıkla karşılamaktadır.

    Copyright © 2019-2024 Loft Makina Ticaret LTD.ŞTİ. All rights reserved. | Mescit Mah. Demokrasi Cad. Birmes San. Sit. B1 Blok, No: 3S/16, TUZLA - İSTANBUL