Manlift - Manlift nedir?

manliftManlift çok farklı şekillerde telaffuz edilen ve oldukça fazla kullanım alanına sahip bir iş makinası türüdür. Menlift, dikey platform, eklemli platform, örümcek platform, makaslı platform, personel yükseltici gibi farklı şekillerde adlandırılır. Tamamında da aslında tabir edilen aynı iş makinalarıdır.

Manliftler personel yükselticilerdir ve adından da anlaşılacağı üzere personellerin daha yukarılara çıkarılması, daha yüksekte çalışması için imal edilmişlerdir. Makaslı bir platform yapısına sahiptirler ve makaslar açılarak belli yüksekliklere çıkabilirler. Makasın çıktığı yüksekliklerde personeller çalışmalarını gerçekleştirirler. Manliftlerin kullanım amacı aynı zamanda iş güvenliği ve işçi güvenliği sağlamak olup kullanım talimatlarına uyulduğu taktirde güvenliliği diğer iş makinalarına kıyasla daha iyidir. Manlift fiyatları manliftlerin türüne, markasına, modeline göre ya da kiralama süresine göre değişebilir. Daha az bütçe ayırmak ve geçici süre kullanmak isteyenler satın alma yerine kiralamayı seçebilir.

Manlift kullanım alanları

man liftMan lift çeşitleri çıkılması güç olan yerlere personellerin rahatlıkla ulaşmasını sağlayan araçlardır. Hem işlerinizi daha kolay ve daha hızlı şekilde yapmanıza yardımcı olur hem de daha güvenli çalışma alanı temin eder. Platformlar yapılacak işlere göre farklılık gösterir. Pek çok çeşidi bulunmaktadır. İç mekanlarda yapılacak çalışmalarda akülü modeller daha çok tercih edilirken engebeli alanlarda ekseriyetle dizel makaslı yükselticiler kullanılır. Yükseltici platformların kullanım gerekçelerinden bazıları ise şöyledir:

 • Yüksek alanlarda malzeme sökme ve malzeme montajında kullanılır.

 • Daha uzak ve daha yüksek mesafelere ulaşmak için tercih edilir.

 • Kimi zaman işinizi yapmaya engel alanlar bulunabilir. Bunları aşmak için platform son derece güvenli ve fonksiyoneldir.

 • Yüksek mekanlarda çalışmak güvenlik açısından risk oluşturur. Oysa kapalı alanı ile birlikte yükseltici platformlar güvenli ortam oluşturur.

 • Dış cephelerde özellikle cam temizliği meşakkatli olabilmektedir. Personel yükseltici platformlar sayesinde çok katlı plazaların, alışveriş merkezlerinin camları dışardan rahatlıkla temizlenebilir.

 • Bina temizliği, inşaat işleri en sık kullanıldığı alanlar olmakla birlikte çevresel işlerde de aktif yararlanılır. Mesela ağaç bakımı, ağaç budaması için yararlanılır.

 • Çatı tamirleri, boyama işleri gibi alanlarda da aktif olarak kullanılır.
  Görüldüğü gibi manlift araçları çeşitlerinin kullanımı sadece inşaat sektörüyle sınırlı değil. Hemen her iş kolunda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 • Manlift modelleri

  manlift nedirManlift modelleri kullanım alanlarına göre pek çok alternatife sahiptir. Sepetli, ahtapot, eklemli, örümcek, teleskopik, dikey, paletli, dar şasi, geniş şasi manlift gibi türleri bulunsa da genel olarak şu başlıklar altında toplamak mümkündür:

 • Makaslı: maksimum yüksekliklere çıkabilirler. İleri geri manevra kabiliyetleri vardır. Kendi içlerinde yine akülü ve dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğine sahiptirler. Ayrıca dar şasi, geniş şasi gibi farklı şasi seçenekleri ile beraber mini makaslı, kendinden yürüyüşlü çeşitleri de mevcut olup hemen her alanda kullanılabilirler. 5 metre ila 28 metre arasında yüksekliklere çıkabilir.

 • Teleskopik: Bu tür personel yükselticiler dizel motora sahiptir. Doğrudan yatay ve uzunlamasına yükselme kabiliyeti olup güvenli çalışma ortamı elde etmek açısından avantajlıdırlar. Eklemli platforma benzer yapıdadırlar. Yine akülü teleskopik ve dizel teleskopik personel yükseltici olmak üzere farklı motor seçenekleri bulunmaktadır.

 • Sepetli: Sepetlidirler ve araç üstü sepet montajı yapılarak kullanılırlar. Kamyonet tarzı araçların üzerine monte edilir, hızlı ulaşım imkanı sağlarlar.

 • Manlift nasıl temin edilir

  manlift ne demekManlift araçları çeşitleri daha çok kiralama yoluyla temin edilmekte ve şirketler, kişiler genel olarak belirli sürelerde kiralayarak ihtiyaçlarını gidermektedirler. Bununla birlikte depolama merkezleri, alışveriş merkezleri gibi sürekli kullanılacak alanlarda satın alma yoluyla da temin edilmektedirler.
  İş makinalarının periyodik bakımlarıyla, sigortasıyla, kaskosuyla, yedek parçalarıyla vs. uğraşmak istemeyenler için kiralama yöntemi daha cazip gelmektedir. Günlük, haftalık, aylık, yıllık gibi periyotlarla dilediğiniz zaman aralığı için firmamızdan kiralama alabilirsiniz. Ya da her zaman bir personel yükseltici platformunuzun olmasını isterseniz modellerimiz arasından satın alabilirsiniz.

  Loft Makina olarak firmamızdan makaslı, eklemli, teleskopik, dikey, örümcek platform çeşitleri gibi bütün modellerde kiralama desteği alabilir, satın almak için tercih edebilirsiniz. Bakım, servis, kiralama, ikinci el hizmetlerimiz dışında danışmanlık hizmetimizden de yararlanabilir, sizin için en uygun manliftin hangisi olacağı noktasında profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. Güler yüzlü, bütçe dostu hizmet ayrıcalığımıza sizler de dahil olabilirsiniz.

  Manlift nedir?

  Personelin güvenli şekilde dikey ve yatay olarak çalışmasını sağlayan makinaya manlift denir.

  Manlift hangi alanlarda kullanılmalıdır?

  Manliftler akülü makaslı, dizel makaslı, eklemli ve boomlu makinalar olarak iç ve dış mekanlarda kullanılabilir.

  Manlift hangi zeminlerde kullanılır?

  Akülü makaslı ve akülü eklemli manliftler düz hem zeminde kullanılır iken dizel makaslı ve teleskopik bomlu makinalar toprak zeminde de kullanılabilir.

  Manlift kimler kullanabilir?

  Manlift kullanım belgesi olan ve bununla ilgili eğitim almış kişiler kullanmalı bunun haricinde yetkisi olmayan biri kesinlikle platforma yaklaşmamalıdır.

  Manlift çalıştırmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

  Akü sularına, şarj olup olmadığına, doğru bir zeminde çalıştırdığına. Baret, kemer ve güvenlik tedbirlerinin uyulduğuna kesinlikle dikkat edilmelidir.

  Manlift güvenlik tedbirleri nelerdir?

  Çalışma alanlarının güvenli olduğuna, makinanın korkulluklarının düzgün olduğuna, manliftin yakınında insan olup olmadığına. Baret, kemer, iş ayakkabısı giyildiğine, makinanın tüm kontrollerinin yapıldığına ve yetkili izni dışında başka alanlarda çalıştırılmamalı olmasına özen gösterilmelidir.

  Manlift tanıtım videosu

  Copyright © 2019-2024 Loft Makina Ticaret LTD.ŞTİ. All rights reserved. | Mescit Mah. Demokrasi Cad. Birmes San. Sit. B1 Blok, No: 3S/16, TUZLA - İSTANBUL